Fatálna chyba! (Glosa Tibora Poóra)

   

FOTO: Vojtik Szimona

Milým zistením ostatného víkendu bolo, že sa v Dunajskej Strede viedli najvášnivejšie debaty na dve témy: Conchita Wurst a výkon šestice rozhodcov v zápase DAC-Nitra.

 

Čo sa týka Wursta, dostal som informáciu z Veľkej Británie, že sa členovia nemenovaného klubu džentlmenov nehodlajú vyjadriť k nevkusným estrádam typu Eurovision Song Contest, tým pádom ani k udalostiam, ktoré súťaž sprevádzajú. Moja maličkosť - v žiadnom prípade nie džentlmen, skôr sídliskový sedliačik - sa v plnej miere stotožňuje so stanoviskom džentlmenov.

Takže, prelaďme rýchlo na tému rozhodcov...

 

Na prvý pohľad bol zákrok na Matúša hoden pokutového kopu. Na zázname z tejto situácie je však vidno, že i keď mohlo dôjsť ku kontaktu, Matúšov pád je spôsobený skôr pošmyknutím.

 

Zákrok na Brašeňa je z iného súdka. V tomto prípade sa jednoznačne malo pískať. Pripúšťam, že terén sťažil situáciu aj rozhodcom, ale Kružliak situáciu musel vidieť, veď jasným gestom naznačoval: Hrajte ďalej! Chyba lávky, pretože zo strany Nitrana došlo k jasnému kontaktu – „nabral“ Brašeňa a prerušil jeho pohyb, priamo pred očami rozhodcu Kružliaka.

 

Ak Kružliak nemal odvahu po zákroku na Brašeňa odpískať pokutový kop (len aby nedajbože nerozhodla o výsledku penalta), docielil tým to, že dnes môžeme pokojne vyhlásiť: Poškodil naše mužstvo!

 

Je to jednoduché ako facka! Pri situácii, keď hráč evidentne filmoval (Valenta), mal Kružliak vytiahnuť žltú kartu, ale za faul na Brašeňa mal nariadiť pokutový kop!

 

Pokiaľ dobre viem, výber najlepšieho rozhodcu a nominovanie zvýšeného počtu rozhodcov, na takéto dôležité zápasy, sa deje práve kvôli správnemu posúdeniu podobných zlomových situácií. Po obdobných chybách v zápasoch MS sa posiela rozhodcovská trojica okamžite domov, bez ohľadu na to, či fatálnu chybu urobil hlavný rozhodca, alebo jeho asistenti.

 

V tomto prípade, keďže nás z pozície pár metrov od miesta činu obral o penaltu priamo hlavný rozhodca, by mal byť verdikt jasný. Žiadne - zvládol zápas s prehľadom! Urobil fatálnu chybu!

 

Ešte jedna vec. V sedemdesiatej tretej minúte sme zahrávali roh. Možno sa pamätáte, množstvo hráčov sa pohybovalo takmer na bránkovej čiare. Pri bližšej žrdi jeden z nitrianskych hráčov odhlavičkoval výborne zakrútený rohový kop na ďalší roh. A tu si nie som istý. Odhlavičkoval? Ono to vyzeralo aj na ruku, hlavne ak si pozrieme ako vystrašene reagoval nitriansky hráč. Možno by stálo za to pozrieť sa, či rozhodca stojaci pri bránke správne nesignalizoval ruku. Ak by to bola ruka, asi by sa na tento zápas pozeralo inak...

(Tibor Poór, 15.5.2014)