Existujete len vy, súper a lopta! (Tak trochu patetická glosa)

   

FOTO: Vojtik Szimona

Rozoberať do detailov náš výkon proti Košiciam je v tomto štádiu záchranárskych prác asi zbytočné. Dvadsaťštyri hodín po zápase mi napadajú dve myšlienky. Prvá: Nebyť zhovievavosti rozhodcu Pavlíka, ktorý neodpískal dve jasné penalty (faul a ruka) v prospech Košíc a košickej smoly pri zakončovaní akcií, po prvom polčase by sme odchádzali do kabín s piatimi gólmi v batohu. K výkonu Pavlíka treba dodať, že košický druhý gól zaváňal ofsajdom. Druhá: Takto sa o záchranu nesmie hrať! Vynechám aj hodnotenie zápasu, maximálne dodám, že by som po zápase zopár hráčom pridal k „bežeckej dávke“, ktorú im naordinoval Miki, ďalšie metre...

 

Ako sme na tom dve kolá pred koncom?

 

Môžeme filozofovať nad „fantastickým“ výkonom Trnavy. Môžeme sa rozčuľovať nad tým, ako bezprecedentne a škandalózne, a zdá sa, že aj v nesúlade s vlastnými predpismi, odďaľujú kompetentní potrestanie nitrianskeho klubu za korupciu. Môžeme opovrhovať kompetentným pánom, ktorý sa na facebookovej stránke SFZ vyjadril, že si fanúšikovia DAC-u mýlia jablká s hruškami, poukazujúc na to, že manipulovanie priateľských zápasov patrí do kategórie, kde sa s prípadmi korupcie má zaobchádzať menej tvrdo. Môžeme mu aj tisíckrát napísať, aby si najprv preštudoval výstupy odborníkov zaoberajúcich sa touto problematikou (prácu Declana Hilla, výstupy bochumskej prokuratúry) a nechal si preložiť dostupné materiály prípadov z Maďarska, kde sa na rozdiel od Slovenska zaoberajú touto problematikou dlhšie a hlavne profesionálnejšie.

 

Priznám sa, že keď som od januára sledoval, ako sa naťahujú jednania o predaji klubu a následne vyšiel verdikt o mínus šiestich bodoch, rátal som aj s alternatívou, že sa nepodarí odvrátiť zostup. Dnes je však napriek nevyužitej výhode v zápase s Nitrou a prehre v Košiciach situácia stále taká, že máme svoj osud vo vlastných rukách. A to je nesmierne silná devíza.

 

Ja viem, je to ťažké, pretože zdravého futbalu sa takmer všetci kompetentní na Slovensku boja tak, ako politik nezáujmu žurnalistov... Prirodzene, tlak na mužstvo je veľký. Aj tlak na trénera. On je vlastne pod veľkým tlakom od prvého jarného kola. Hm... Myslím si, že mnoho jeho trénerských kolegov by sa posralo už po tridsiatich minútach domáceho zápasu so Žilinou, a po zápase so Senicou, keď skrat Szarku rozbombardoval už vybudované, by mnohí hodili uterák...

 

Všetko čo bolo však hoďme za chrbát!

 

Utorok. Ak hráči, ktorí sa podľa slov trénera Galisa dlhodobo veselo opíjajú, nebudú pred zápasom s Nitrou „zranení" a podajú výkon hodný majstra, najslabšie mužstvo ligy musia poraziť! Nás čaká Trnava, pred tisíckami divákov, ktorí budú naďalej stáť za vami - hráčmi! Ale vy si robte prácu tak, akoby tam neboli. Len vy hráči, vy tréneri, váš súper a lopta. A vaša túžba dať gól, vaša túžba vyhrať a vaša túžba zažiť veľké víťazstvá!

 

Rozumne a so srdcom!

 

My stojíme za vami!

(Tibor Poór, 19.5.2014)