1987/1988 Pohár víťazov pohárov, 1. kolo - odveta / Kupagyőztesek Európa Kupája, 1. forduló - visszavágó

Young Boys Bern - TJ DAC

3:1 (0:0)

30.9.1987: Skončila sa prvá púť DAC-u v pohárovej Európe, bola to dobrá skúsenosť. V 2. kole by čakal holandský FC Den Haag...

1987.09.30.: Végetért csapatunk európai kupaszereplése. A következő fordulóban a holland FC Den Haag lett volna  DAC ellenfele.

Dátum, čas/Időpont, óra: 30.9.1987 (streda / szerda), 20.00 h

Góly/Gólok: 63. Zuffi 1:0, 67. Weber 2:0, 77. Majoros 2:1, 88. Maissen 3:1

DAC: Vahala - Brodziansky, Šrámek, Liba, Szaban - Pavlík, Hodúr, Michalec (69. Šoltés), Kašpar - Mičinec, Majoros

Tréner/Edző: Karol Pecze

YBB: Kobel - Conz, Wittwer, Weber, Fimian - Baur, Hohl, Holmquist (46. Maissen) - A.Sutter, Nilsson (78. Jeitziner), Zuffi

Tréner/Edző: Alexander Mandziara

Štadión/Stadion: Wankdorf, Bern - 8500 div./néző

Rozhodca/Játékvezető: Wiesel (NSR / NSZK)

Žlté karty/Sárga lap: -

Červená karta/Piros lap: -

Poznámky/Jegyzőkönyv: -

VIDEOGALÉRIA / VIDEÓK

63.min: Dario Zuffi 1:0

67.min: Martin Weber 2:0

77.min: Juraj Majoros 2:1

88.min: Erni Maissen 3:1

Vahalov reflex

PVP: Young Boys Bern - Dunajská Streda 3:1 (0:0)

DAC veľmi rýchlo utlmil začiatočný nápor Švajčiarov, ale vo svojich protiútokoch prezrádzal málo snahy zakončiť ich strelou. Na druhej strane na Zuffiho strelách sa dobre rozchytal brankár Vahala. Istotou vynikal aj pri rohových kopoch a centroch z krídiel. Pred ním stáli dva aktívne obranné valy hostí. Z obrany vychádzal do protiútokov Brodziansky a Kašpar zo stredu poľa. V 26. min sa zaskvel strelou, ktorú brankár Kobel bravúrne zlikvidoval, rovnako sa brankár Bernu vyznamenal aj pri strele Majorosa o trinásť minút. Bez úspechu zostala aj bomba Baura krátko pred prestávkou, ktorú bravúrne kryl Vahala. Prvý polčase pre zranenie nedohral tvorca hry Holmqvist. Jeho neúčasť podstatne znížila údernosť domácich. Aj striedajúci hráči však v druhom polčase rozhodli o postupe Švajčiarov. Začali totiž trestať malý záujem futbalistov zo Žitného ostrova dosiahnuť gól. Maissen vyvíjal veľkú snahu a po jeho prihrávke v 63. min. Zuffi bombou do horného rohu otvoril skóre. Vzápätí z Maissenovho centra Sutterovu strelu z malého štvorca Vahala ešte vyrazil, ale v 67. min. prehodil loptu ponad dunajskostredského brankára hlavou Weber. Striedajúci Šoltés vniesol do hry hostí žiadúci zámer streliť gól. V 72. min. on sám šancu prepásol, ale v 77. min. Majoroso brilantnou strelou do opačného rohu znížil. Na ihrisko nastúpil druhý striedajúci Švajčiar Jeitziner, ktorý dve minúty pred koncom zbehol po krídle a jeho center Maissen zakončil strelou do siete ako rozhodujúci gól. Postupuje teda Bern.

Góly: 63. Zuffi, 67. Weber, 77. Majoros, 88. Maissen

Young Boys Bern: Kobel - Conz, Wittwer, Weber, Fimian - Baur, Hohl, Holmquist (46. Maissen) - A.Sutter, Nilsson (78. Jeitziner), Zuffi. Tréner A. Mandziara.

Dunajská Streda: Vahala - Brodziansky, Šrámek, Liba, Szaban - Pavlík, Hodúr, Michalec (69. Šoltés), Kašpar - Mičinec, Majoros. Tréner K. Pecze.

Rozhodoval Wiesel (NSR) – 8500 divákov.

(čstk, 1.10.1987, Šport)

AKO VIDELA DUEL YOUNG BOYS - DAC ŠVAJČIARSKA TLAČ

NAJSKÔR ŠICHTA, POTOM HAPPYEND

Po prvom stretnutí PVP v Dun. Strede sme napísali, že keby nebolo keby, bolo by sa DAC-u pred odvetou s celkom Young Boys v Berne dýchalo ľahšie. A na štadióne Wankdorf, kde bolo v roku 1954 finále MS NSR - Maďarsko, dala táto veta odpoveď na všetko. Keby Mičinec nezahodil doma jedenástku a mužstvo premenilo celý rad šancí, alebo aspoň nedostalo gól, mohlo byť tam, kde sú dnes „mladí chlapci“. Dokonca aj zápas v Berne ponúkal ešte mužstvu možnosti, lenže hráči sklamali v defenzíve, prehrávali osobné súboje, prihrávali si nepresne a hlavne pred všetkými gólmi vyrobili hrubé chyby, za ktoré zákonite pykali. A tak hoci šťastie s nimi dosť dlho koketovalo, nakoniec sa k nim obrátilo chrbtom. Ako hodnotí švajčiarska tlač odvetu?

Noviny „T a g e s  A n z e i g e r“ vychádzajúce v Zürichu píšu: „Dôležitý tretí gól, ktorý zachránil Young Boys pred predĺžením, padol až dve minúty pred koncom. Preto možno povedať, že ich postup bol šťastný, ale pre veľké množstvo šancí zaslúžený. Hostia sa do 60. minúty držali veľmi dobre, a aj potom, keď prehrávali 0:2, nerezignovali, naopak reagovali účinne. Zvýšili tempo, prešli z obrany do útoku, prevzali taktovku do rúk a poriadne zamiešali karty. Po Majorosovom góle ukázali Young Boys veľmi dobrú morálku a po vynikajúcej akcii Jeitzinera rozhodol Maissen o všetkom.“

Bazillejské noviny „B a s l e r  Z e i t u n g“ pod titulom „Najskôr šichta, potom happyend“ konštatujú: „Celú hodinu nevedeli nájsť Young Boys žiadnu zbraň na dobre organizovanú obranu Dun. Stredy. Potom však dali dva góly, a hoci jeden inkasovali, našli spôsob, ako zasadiť rozhodujúci úder. Mladí hráči Maissen a Jeitziner, ktorí nahradili Švédov Holmqvista (pre zranenie) a slabo hrajúceho Nilssona, rozhodli o výsledku.“

Najväčší švajčiarsky denník „B l i c k“, ktorý vychádza v Zürichu, poznamenáva: „Bern sa po 27 rokoch prebojoval do osemfinále. Počas zápasu mal síce prevahu, šance, ale i solídny čs. tím, ktorý dirigoval hlavne Pavlík, zakladal nebezpečné protiútoky, takže brankár Kobel musel dvakrát v poslednej chvíli zachraňovať. Na druhej strane sa však vyznamenal aj brankár Vahala, ktorý ukázal svoje umenie pri trestnom kope Holmqvista a tvrdej strele Baura. Dun. Streda musela za stavu 0:2 hru otvoriť, Majoros nechytateľnou strelou zo 16 m vyrovnal na 3:3 (autor myslel na súčet gólov z oboch zápasov - pozn. red.), ale šťastie Young Boys nezradilo.“

A redaktor zürišského časopisu „S p o r t“ Daniel M o n n i n konštatuje: „O všetkom sa rozhodlo v poslednej štvrťhodine. Starší hráči hosťujúceho mužstva nevedeli udržať hlavne rýchlu dvojicu Zuffi – A. Sutter. V tom bol náš rozhodujúci tromf.“

Ako vidieť, o mužstve DAC sa Švajčiari vyslovili vcelku uznanlivo. Pravda, my, čo jeho hráčov poznáme, domnievame sa, že bola škoda prepásť túto šancu. Young Boys nemuseli byť neprekonateľnou prekážkou.

Pre váš archív

Young Boys Bern – DAC D. Streda

Odvetné stretnutie 1. kola PVP 30. septembra v Berne. Góly: Zuffi (63.), Weber (67.), Maissen (88.) – Majoros (77.). YB BERN: Kobel – Wittwer, Conz, Weber, Fimian, Hohl, Baur, Holmqvist (46. Maissen), Zuffi, Nilsson (78. Jeitziner), A. Sutter. DUN. STREDA: Vahala – Brodziansky, Liba, Šrámek, Szaban, Pavlík, Hodúr, Michalec (69. Šoltés), Kašpar, Mičinec, Majoros.