1987/1988 Pohár víťazov pohárov, 1. kolo, 1.zápas / Kupagyőztesek Európa Kupája, 1. forduló, 1. mérkőzés

 

    TJ DAC - Young Boys Bern    

 

2:1 (2:1)

 

16.9.1987: Víťazstvo v úvodnom zápase, ale Mičincova nepremenená penalta v konečnom súčte chýbala...

1987.09.16.: A DAC ugyan győzött az első mérkőzésen, de Mičinec kihagyott büntetője hiányzott a végelszámolásnál...

 

Dátum, čas/Időpont, óra: 16.9.1987 (streda / szerda), 16.30 h

Góly/Gólok: 9. Mičinec 1:0, 22. Zuffi 1:1, 36. Kašpar 2:1

DAC: Vahala - Kapko, Liba, Šrámek, Szaban - Pavlík, Hodúr (88. Simon), Kašpar - Mičinec, Medgyes (78. Šoltés), Majoros C

Tréner/Edző: Karol Pecze

YBB: Kobel - Wittwer, Conz, Weber, Baumann (51. Fimian) - Holmqvist, Maissen, Baur, Hohl - Nilsson (60. A. Sutter), Zuffi

Tréner/Edző: Alexander Mandziara

Štadión/Stadion: D. Streda / Dunaszerdahely, 5672 div./néző

Rozhodca/Játékvezető: Van Swieten - Verhoen, Arnouts (Holandsko / Hollandia)

Žlté karty/Sárga lap: Medgyes - Weber, Maissen

Červená karta/Piros lap: -

Poznámky/Jegyzőkönyv: V 2. min vynechal Mičinec penaltu / A 2. percben Mičinec büntetőt hibázott

 

VIDEOGALÉRIA / VIDEÓK

2. min: penalta Tibora Mičinca

9. min: Tibor Mičinec 1:0

22. min: Dario Zuffi 1:1

36. min: Petr Kašpar 2:1

Spravodaj - Híradó:

 (.pdf, 576 KB)

 

PVP: Dunajská Streda-Young Boys Bern 2:1 (2:1)

Šťastie-nešťastie? Ťažko povedať, lebo to bolo stretnutie, ktoré mohlo dopadnúť podľa gólov – akokoľvek. (Keby boli strelci poriadne triafali.) Už v 2. minúte postrehol rozhodca ruku hostí a na dosť veľké prekvapenie nariadil pokutový kop. Mičinec bol tiež tak prekvapený, že strelil slabo do rúk brankára Kobela! Onedlho však svoju nesústredenosť napravil: Kapko urobil skvelý únik, z jeho prudkého centra vznikla trma-vrma, Mičinec to pohotovo využil a dobre namieril – 1:0. Potom však začal koncert protiútokov, pohodlná hra hostí sa zmenila na občasný uragán a v 22. min bolo vyrovnané: Szabanovi ušla lopta pod nohou, Holmqvist prudko prihral pred bránu a vrtký Zuffi nezadržateľne napálil – 1:1. Zuffi mal potom ďalší gól na kopačke, tentoraz minul bránu a najkrajšia akcia stretnutia priniesla aj rozhodujúci gól: v 36. minúte po narážačke Pavlík – Mičinec – Kašpar išiel strednopoliar DAC sám a presne po zemi trafil 2:1. Výbuchy švajčiarskych hráčov potom skoro priniesli ovocie – Maissen z výborných pozícií raz dal vedľa a raz nastrelil Vahalu!

Nečakalo sa, že prvá polovica vyčerpá strelecké schopnosti oboch tímov, ale stalo sa. Kanonádu do neznáma začal v 50. minúte Medgyes, keď z niekoľkých krokov zle namieril, v 55. minúte Nilsson urobil podobne, v 60. minúte Medgyes celkom voľný prestrelil opustenú bránu súpera... O chvíľu Majorosov volej smeroval viacej k rohovej zástavke ako do brány... Aby sa dokonalo antistrelecké dielo, v 82. minúte Zuffi zo šiestich krokov minul cieľ.

Vyratúvali sme možnosti oboch strán, ktoré do určitej miery hovoria aj o kvalite hry, o zraniteľnosti obrán na jednej i druhej strane. Dunajská Streda mala až teraz zoznamovacie popoludnie v PVP, nie s Limassolom a bude potrebovať kus šťastia na postup.

Góly: 9. Mičinec, 22. Zuffi, 36. Kašpar

Žlté karty: Medgyes, Weber, Maissen.

DAC: Vahala – Kapko, Liba, Šrámek, Szaban – Pavlík, Hodúr (88. Simon), Kašpar – Mičinec, Medgyes (78. Šoltés), Majoros. Tréner K. Pecze.

YB: Kobel – Wittwer, Conz, Weber, Baumann (51. Fimian) – Holmqvist, Maissen, Baur, Hohl – Nilsson (60. A. Sutter), Zuffi. Tréner A. Mandziara.

Rozhodovali Van Swieten (Verhoen, Arnouts) – Holandsko, 5672 divákov.

POVEDALI PO ZÁPASE

Karol Pecze, tréner Dun. Stredy: „Pri našom prakticky prvom vstupe na európsku scénu sme mohli byť svedkami lepšieho výsledku. Nevyužili sme jedenástku, po prestávke sme nepremenili viac dobrých šancí, ktopré by nám v odvete veľmi pomohli. Takto nás možno bude mrzieť zbytočne inkasovaný gól. Nehráme však zle ani vonku, a tak si myslím, že nádej na postup stále zostáva.“

Alexander Mandziara, tréner Young Boys Bern: „Bol to typický pohárový zápas. Domáci vyvinuli tlak a mali veľmi dobré šance. Jedenástka, ktorú nepremenili, čiastočne ovplyvnila hru. Po prvom góle sme začali hrať útočnejšie, ale tesné víťazstvo Dunajskej Stredy je zaslúžené. V druhom polčase sme mali aj trocha šťastia, ale v závere zápasu sme mohli skórovať aj my. Druhý polčas tohto súboja bude v Berne.“

(Ján Novák, 17.9.1987, Šport)

 

STARÍ ZNÁMI „MLADÍ CHLAPCI“

Veru tak, súper nášho víťaza pohára v 1. kole európskej súťaže, Young Boys Bern, nie je pre československú futbalovú verejnosť neznámym pojmom. Vysvetlenie je jednoduché - jednak už historicky patrí mužstvo z Bernu k najstarším vo futbalovej histórii starého kontinentu, v neposlednom rade zavážia aj časté vzájomné zápasové styky s našimi mužstvami, predovšetkým v rámci letného Interpohára.

Štvrtý v historickej tabuľke

Ako hovorí už samotný názov klubu, veľkú zásluhu na jeho založení majú, ako býva tradíciou, Angličania. Námorníci a vojaci z Albiónu nemohli bez svojej obľúbenej lopty vydržať ani v krajine Williama Tella a podľa vzoru z domoviny i na kontinente sa združovali do klubov. Jedným z prvých na území Švajčiarska bol Berner Sportclub Young Boys Bern. Vznikol dva roky pred zlomom storočí a takmer okamžite sa zaradil ku špičke v krajine ementálu, za prvých 22 rokov existencie zvíťazil pätkrát v majstrovskej súťaži. Postupne číslo majstrovských triumfov narástlo až po dnešné – 11, ku ktorému sa pridalo šesť víťazstiev v domácom pohári. Zisk 11 majstrovských titulov znamená bronzovú priečku za dvoma suverénmi švajčiarskej ligy - Grasshoppersom (20 titulov) a Servette Ženeva (15). Z hľadiska odohraných ročníkov a zápasov v nich však „mladí chlapci“ (preklad Young Boys a zároveň t oficiálna prezývka klubu) o jedno miesto klesli - predbehol ich lausannský Sports. Celková štatistika aj s práve ukončenou sezónou 1986/87 dáva tieto výsledné čísla: z 89 ročníkov švajčiarskej prvoligovej súťaže, dnes nesúcej názov Nationalliga A, odohrali Young Boys 51, v nich 1354 zápasov, z ktorých získali 1526 bodov, čo dáva už spomínané 4. miesto v historickej tabuľke.

Časté kontakty s nami

Vzhľadom na pomerne úspešnú históriu nie je prekvapením i rušný medzinárodný styk mužstva z Bernu. Ešte pred II. svetovou vojnou sa ako jeden z mála švajčiarskych klubov zúčastnil i bojov o vtedy najpopulárnejšiu európsku klubovú trofej, STEP. Bolo to v X. ročníku tohto pohára a súperom v kvalifikácii bol taliansky FC Turín. Mužstvá z Apeninského polostrova patrili vtedy k tomu najlepšiemu na starom kontinente, preto „mladí chlapci“ s úctou počítali góly vo vlastnej sieti a hneď sa so súťažou rozlúčili.

Po vojne a predovšetkým po 5. majstrovstvách sveta, ktoré sa práve vo Švajčiarsku, nastala v krajine ementálu futbalový rozmach. Najlepšie ho využili práve v Berne a Young Boys sa stali štyrikrát po sebe majstrami krajiny. Bolo to už v čase, keď sa z iniciatívy Francúzov zrodil EPM a Young Boys si vybojovali právo štartu už v 3. ročníku tejto súťaže. Úvodný štart nedopadol dobre, hneď po prvom dvojzápase sa so súťažou lúčili, ale opätovný zisk titulu majstra krajiny bol základom pre dosiaľ najväčší úspech v histórii klubu. Young Boys sa cez MTK/VM Budapešť a Wismut Karl-Marx-Stadt prebojovali až do semifinále najcennejšej súťaže! Tam však narazili na mimoriadne silného súpera (Stade Reims) a museli „z kola von“. Aj tak to však bol historický úspech, ktorý sa už nikdy nepodarilo zopakovať - a to napriek tomu, že v EPM štartovali ešte trikrát (1959/60, 1960/61 a 1986 až 1987), v PVP raz (1977/78) a v Pohári UEFA raz (I915/76). Oveľa lepšie hrali v iných klubových súťažiach, ktoré však nemajú také renomé – Alpský pohár a predovšetkým Interpohár. V oboch sa im podarilo dotiahnuť svoje snaženie do víťazného konca a tak sa v ich vitríne objavili ceny za triumf v Alpskom (rok 1974) i v skupine Interpohára (1976 a 1983). Práve letný pohár je poľom na ktorom sme sa s Young Boys stretali často. V desaťročí 1977 až 1987 nemali „chlapci“ za súpera niektoré čs. mužstvo iba trikrát (1984, 1985, 1987). Skupinovými partnermi boli Slavia Praha 2x, Bohemians Praha 2x, Tatran Prešov, Inter Bratislava, Sparta Praha a Sigma Olomouc. Prakticky všetci, ktorí v danom ročníku našej ligy patrili k špičke. Preto neprekvapuje, že Young Boys malo „letnú“ bilanciu s čs. futbalom mizernú - zo 16 stretnutí vyhrali len 3 (!) a v ostávajúcich odišli na štíte, s celkovým skóre 11:37. Z tohto pohľadu by súperenie s DAC Dun. Streda nemuselo byť pre nášho zástupcu márne.

Známi hráči minulosti i dneška

Je pochopiteľné, že 4. celok historickej tabuľky muselo v 89-ročnej histórii reprezentovať i viacero skvelých futbalistov. Z tých najstarších dejín treba spomenúť Rudolfa Ramseyera, ktorý obliekal žIto-čierny dres v rokoch 1911-28 a 58x reprezentoval Švajčiarsko. Ak si uvedomíme, že v tom čase nebol medzinárodný futbalový život až taký bohatý, je to obdivuhodný výkon. Nasledovali tri desaťročia, v ktorých Young Boys zapadla, a potom prišlo najúspešnejšie obdobie histórie klubu - koniec 50. rokov. Štyri ligové triumfy a dva pohárové sú spolu s menami William Steffen, Hans Fuhrer, Kurt Grüning, Hans Schneiter a predovšetkým Eugéne Meier (dvojnásobný kráľ švajčiarskych strelcov v sezónach 1952/53 a 1958/59) zapísané zlatými písmenami do kroniky klubu. Všetci menovaní sa veľkou mierou pričinili aj o štart na dvoch MS - v Chilea Anglicku. Odvtedy Švajčiari o účasti na svetovom šampionáte len snívajú...

V 70. rokoch sa presadzovali predovšetkým futbalisti z Bazileja a Zürichu, ale ani zástupcovia Young Boys neboli pre futbalovú Európu neznámi – Karl Odermatt (hral už na MS '66, pravda, vtedy ako hráč FC Basel), Jakob Brechbühl, Kudi Müller, Charles Zwygart či Jean-Marie Conz obliekli reprezentačný dres v mnohých medzištátnych stretnutiach.

Aj v dnešnom kádri by sme našli niekoľko futbalistov, ktorých renomé prekročilo hranice vlasti. Predovšetkým veterán Conz, reprezentanti René Sutter, Dario Zuffi a legionári Hans Holmquist (Švéd, prišiel v lete z Hammarby Štokholm), Björn Nillson (Švéd) a Ronnie Frederiksen (Dán, prišiel v lete z Lyngby Kodaň). Orientácia na Škandinávcov je pochopiteľná vynikajúce služby tu robili Švéd Robert Prytz (dnes už hrá za Uerdingen) a Dán Lars Lunde (Bayern Mníchov), ktorí tak otvorili dvere svojím krajanom. Základná zostava trénera Aleksandra M a n d z i a r u (NSR, pôvodom Poliak) v úvodných kolách švajčiarskej ligy bola teda nasledovná: Zurbuchen – Conz, Wittwer, Weber, Fimian – Maissen, Holmquist, R. Sutter - Nilsson, Zuffi, A. Sutter.

Young Boys sú medzinárodne určite viac ostieľaný ako futbalisti zo Žitného ostrova. Bojovnosť a chuť preraziť, rovnako ako bilancia s čs. súpermi však hovoria v prospech nášho zástupcu. Takže o postup sa bude určite tvrdo bojovať.

(P. ŠURIN, TIP 9.9.1987)

 

KEBY NEBOLO KEBY, DAC BY BOL ASI PRED BERNOM VESELŠÍ

AŽ ODVETA OCENÍ PRVÝ KROK

Pri písaní zostavy DAC-u švajčiarski novinári nahlas vyslovovali mená jednotlivých hráčov. Dosť si lámali jazyk s Medgyesom, ale na prekvapenie i s Mičincom. Lenže oboch, no hlavne toho druhého sa do konca prvého stretnutia I. kola PVP v Dunajskej Strede zrejme naučili správne vysloviť, pretože bol všade tam, kde hrozilo celku Young Boys Bern nebezpečenstvo. V úvode síce nepremenenou jedenástkou svojho súpera potešil, ale potom vyrovnávajúcim gólom a perfektnou spoluprácou so strelcom Kašparom sa zaslúžil aj o druhý - víťazný.

„Na hrote vykonal Mičinec veľa práce, škoda tej nepremenenej jedenástky, ináč by bol v tomto zápase naším najlepším hráčom,“ - poznamenal tréner Karol P e c z e po stretnutí. Lenže nebola škoda len tej jedenástky, ale aj chyby Szabana (pomohol súperovi ku gólu, ktorý má vonku dvojnásobnú hodnotu), no i nepremenených šancí hlavne Medgyesa, lebo mužstvu sa mohlo dýchať pred odvetou ľahšie. DAC si takto pripísal na konto len víťazstvo, ale akú má ozajstnú hodnotu, na to každému najlepšie odpovie odveta.

Prvý zápas ukázal, že Dun. Stredu čaká tvrdý oriešok. „Mladí chlapci“ z Bernu im totiž nedovolili rozkrútiť na najvyššie obrátky povestný kolotoč, naopak, rýchlosťou, dôrazom a výbušnosťou vynikali v osobných súbojoch, dokázali rozdrobovať jej akcie, a keď sa im naskytla príležitosť na protiútok, ukázali, že vedia ním dostať obranu ľahko do úzkych. Potvrdili, že nie sú žiadni začiatočníci a že spomenuté zbrane ovládajú, čo dokazuje aj skutočnosť, že vďaka nim v desiatich kolách švajčiarskej ligy nenašli premožiteľa a od 31. mája zažili prehru až na Žitnom ostrove! Preto tréner K. Pecze nebol sklamaný ani tak hrou svojho mužstva, ako skutočnosťou, že nevyužilo všetky možnosti. A dodal: „Keď sme už dobré príležitosti nepremenili, o to viac ma mrzí gól v našej sieti. Predsa sme vedeli, v čom je sila tohto mužstva, veď aj vo švajčiarskej lige prekonáva obrany súperov po rýchlych protiútokoch. A pre nás je to o to horšie, že Young Boys dáva góly prakticky v každom zápase.“

Lodivod Švajčiarov Alexander M a n d z i a r a priznal, že keby sa DAC presadil strelecky, mohol sa život jeho mužstvu skomplikovať. Súčasne poznamenal: „Mne sa páčil obranca Kapko, ktorý svojou dravosťou, rýchlosťou a únikmi nám robil dosť starostí.“ Predovšetkým v I. polčase tento hráč ukázal všetky svoje prednosti a napokon spolu s Mičincom, Kašparom a čiastočne Pavlíkom vytvoril štvoricu, ktorá sa najlepšie vyrovnala so spôsobom hry Bernu. V našej lige nevidíme tak dôrazne (no čisto) atakovať súpera, to bolo pre hráčov čosi nezvyklé a preto sa vačšina z nich nepresadila tak výrazne ako v domácich zápasoch. l to len potvrdzuje, že každý medzinárodný zápas prináša do vienka niečo nové, lenže až ďalšie týždne ukážu, kto a čo dokáže z toho vyžiť i uplatniť v ďalšej kariére, ak sa nechce uspokojiť s tým, čo dosiahol.

Tréner A. Mandziara sa po zápase tváril pokojne, ale ktovie, čo si v skutočnosti o výsledku myslel, pretože jeho asistent Walter Widmer, ktorý sledoval hru DAC v predkole s AEL Limassol vyhlásil, že Dun. Streda nie je pre mládencov z Bernu prekážkou. Tento názor poopravil hlavný šéf takto: „Pred odvetou majú obe mužstvá dobrú pozíciu.“ A ako to vidí K. Pecze? „Máme za sebou ešte len I. polčas. l napriek tomu, že nemáme vytvorenú vynikajúcu východiskovú pozíciu, verím, že naše mužstvo v Berne potvrdí, že vie hať aj na ihriskách súperov. Preto naša nádej žije.“

Po predkole má DAC za sebou i I. kolo na domácej pôde. Presvedčil sa o tom, že o pohár sa hrá ináč ako o ligové body, ale zatiaľ nemožno o ňom povedať, že sklamal. Viac rozčarovala slabšia návšteva, ktorá výrazne zaostala za ligovou. Žeby sa už tanúšlk na Žitnom ostrove presýtil futbalom, či odlákala ho televízia, alebo pohárová atmosféra nie je preňho magnetom?

Pre váš archív

DAC Dunajská Streda – Young Boys Bern 2:1 (2:1)

Prvé stretnutie 1. kola PVP 16. septembra v Dun. Strede. Góly: Mičinec (9.), Kašpar (36.) – Zuffi (22.). Rozhodca: Van Swieten (Holandsko). ŽK: Medgyes - Weber, Maissen. Diváci: 5672. DUN. STREDA: Vahala – J. Kapko, Liba, Šrámek, Szaban – Pavlík, Hodúr (88. Šimon), Kašpar – Mičinec, Medgyes (78. Šoltés), Majoros. BERN: Kobel – Wittwer, Conz, Weber, Baumann (51. Fimian) – Holmqvist, Maissen, Baur, Hohl – Nilsson (60. A. Sutter), Zuffi.

(EUGEN MAGDA, TIP 23.9.1987)

 

                 

2. min: Mičinec vynechal penaltu!

Mičinec kihagyott büntetője

Majoros v typickom úniku. Pohľad na tribúnu v pozadí je úchvatný...

Majoros egy tipikus akciója során. Micsoda látvány a nézőtér a háttérben...

 

Pavlík, najlepší hráč na ihrisku, v boji so súperovými hráčmi

Pavlík, a mérkőzés legjobbja, a svájci védőkkel küzd a labdáért.